wtorek, 31 stycznia 2012

Nie nudna parówka =D

:D Pomysł na parówkę ;) Być może dobry sposób na zachęcenie niejadków. Inaczej wygląda to smakuje lepiej, inaczej i wgl... :) Mozna stworzyć cokolwiek, potrzebujemy tylko parówki i wykałaczki :) 

Mój stworzony zwierzaczek trafił do piekarnika :) A potem szybko znikł ;P
żeby nie było zbyt krótko to kilka słów o parówkach. Ja szczególnie upodobałam sobie Berlinki i serdecznie je polecam, chociaż ogólnie za parówkami nie przepadam ;)

Rodzaje parówek wydziela się na podstawie wkładu mięsnego, z którego są wykonane.
  • parówki wieprzowe – zawierają ponad 50% surowca wieprzowego;
  • parówki drobiowe –  zawierają ponad 50% surowca drobiowego;
  • parówki mieszane  – zawierają mięso wieprzowe i drobiowe. Surowiec mięsny powinien stanowić ponad 50% składu parówek;
  • parówkowa – jest grubsza niż parówki ( Jej skład jest podobny. Kiełbasy parówkowe nazywa się często serdelkami;
 Ideałem parówek wieprzowych są austriackie parówki wiedeńskie. Zawierają prawie 100% mięsa wieprzowego (koło 50% chudego i koło 50% tłustego).

Co siedzi w parówce :D?
Czasem słyszy się z czego to nie produkuje się parówek, jak to mówią "z tego co przejdzie przez maszynkę do mielenia". A co tam wg. ludzi moze trafić? Wszystko... niesprzedane wcześniej parówki, szczury, krowie ogony, oczy, papier toaletowy. Te sensacyjne informacje nie są prawdziwe. Jeden z powtarzanych powszechnie mitów głosi, że do parówek dodaje się tekturę i papier toaletowy. To bzdura. Kilogram papieru jest droższy niż kilogram parówek, więc to nie miało by najmniejszego sensu. ;)
A więc z czego powinna składać się "prawdziwa" parówka? z wkładu mięsnego (powyzej 50%), tłuszczu i wody. Im wyzsza zawarość wkładu mięsnego tym parówka lepszej jakości.

Istnieją jeszcze parówki z dodatkami, typu ser, papryka, których ja osobiście nienawidzę :)

Ile to kosztuje? ;)
  • Jeśli dla Ciebie cena parówek ma znaczenie, kup wyrób, którego kilogram kosztuje 10-15 złotych. Parówki, które kosztują mniej niż 10 zł za kilogram nie są polecane.Istotne jest zwrócenie uwagi na skład. Wybieraj parówki, które nie składają się wyłącznie ze skórek, emulsji i wody.
  • Jeśli cena nie ma dla Ciebie znaczenia, wybierz wyroby bez polepszaczy. Takie parówki, w zależności od producenta, kosztują od 20 do 50 zł za kilogram. Parówki bez polepszaczy są produkowane wyłącznie przez niewielkie, rodzinne zakłady mięsne.
A Wy jakie lubicie parówki :D?
 

1 komentarz:

  1. Fajny stworek:) Szkoda,że nie mam akurat wykałaczek. My kupujemy dzieciom parówki z Sokołowa, nie są tanie (ponad 20zł/kg), ale zawierają 93% mięsa.

    OdpowiedzUsuń