poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Wiosenne śniadanko - fit na lato

Witam dziś pokaże Wam pomysł na dietetyczne śniadanko o charakterze wiosennym.

Przygotujemy ogórkowy kefir z warzywami i wiosenne kanapeczki. 


Zacznijmy od ogórkowego kefiru z warzywami:
Składniki:
- kefir :)
- 1 ogórek szklarniowy
- 3 główki rzodkiewki
- koperek
- papryka ( kolor wg. uznania w moim przypadku czerwona)
- ząbek czosnku
- sól
- pieprz

Przygotowanie:
Do miski wlewamy kefir dodajmy pieprzu i soli do smaku. Warzywa dokładnie myjemy. Obieramy ogórka i 3/4 kroimy w kosteczkę i wrzucamy do  miski. Kefir z ogórkiem miksujemy.  Pozostałą część ogórka, rzodkiewkę, paprykę kroimy w kosteczkę wrzucamy do miski. Czosnek siekamy drobno, koperek także i wrzucamy do miski. Całość mieszamy łyżką odkładamy na 30 minut do lodówki.

W tym czasie możemy przygotować wiosenne kanpeczki :)
Składniki:
- ciemne pieczywo
- serek "Bieluch"
- cebulka z nacią
- ogórek
- sól i pieprz

Przygotowanie:
Pieczywo smarujemy serkiem "Bieluchem". Ogórek obieramy kroimy w plastry. Rzodkiewkę kroimy w półksiężyce. Nać cebulki siekamy a białą część kroimy w talarki. Przyprawiamy do smaku pieprzem i solą.

Wyciągamy z lodówki kefirowy przysmak i zabieramy kanapeczki i delektujemy się zdrowym śniadankiem :)


środa, 22 lutego 2012

Prowansalski chlebek :-)

Przepis wstawiam na życzenie mojego chłopaka któremu najwyraźniej chlebki posmakowały ;))

Jest to bardzo pyszne pieczywo z chrupiącą skórką i miękkim miąższem. Ja dziś zaproponuje Wam wersję z ziołami prowansalskimi i czarnymi oliwkami. Inne dodtaki tez się sprawdzają np zielone oliwki, cebulka i co tam chcecie :) Są przepyszne same lub tez z dodatkiem sera zółtego i  keczupem ;) Polecam jeść ciepłe prosto z piekarnika :) Lub poźniej w nim podgrzane z wyzej wspomnianym serem :) Najczęściej podawany w kształcie liścia, ja robiłam jeszcze warkoczyki i serduszka :)


Składniki

  1. 600 g mąki pszennej ( w tym trochę do podsypywania)
  2. 350 g wody
  3. 15 g drożdży świeżych
  4. odrobina cukru
  5. 2,5 łyżki oliwy
  6. kilka czarnych oliwek
  7. zioła prowansalskie 
  8. 2-3 szczypty soli
Przygotowanie:
1. Mieszamy w szklance drożdże z cukrem i odrobiną wody.
2. Do miski wsypujemy mąkę( zostawiając odrobinę do podsypywania), wodę, przygotwane w pk.1 drozdze, oliwe, sól, posiekane drobno oliwki i zioła prowansalskie. Mieszamy
3. Po wymieszaniu przekładamy zawartość miski na stolnice i zagniatamy.
4. Po odpowiednim zagnieceniu ciasta, odkładamy je na godzinę do miski aby urosło. Przykrywamy ściereczkę
5. Po 1 godz. ciasto powinno urosnąć x2.
6. Ciasto dzielimy  na mniejsze kawałki.
7. Forumujemy listki, serduszka czy co tam chcemy :)
8. Smarujemy oliwą, posypujemy ziołami prowansalskimi , układamy plasterki oliwek.
9. Wsadzamy do nagrzanego do 220C piekarniaka na 10-15. Do zrumienienia. Przy słabszych piekarnikach czas moze się odrobine wydłuzyć.

Smacznego :))

http://durszlak.pl/system/campaign/banner/121/embed_DMIPbmQlW6Ous8HuWycWT8mwbeW7pgzz.JPG




wtorek, 31 stycznia 2012

Nie nudna parówka =D

:D Pomysł na parówkę ;) Być może dobry sposób na zachęcenie niejadków. Inaczej wygląda to smakuje lepiej, inaczej i wgl... :) Mozna stworzyć cokolwiek, potrzebujemy tylko parówki i wykałaczki :) 

Mój stworzony zwierzaczek trafił do piekarnika :) A potem szybko znikł ;P




żeby nie było zbyt krótko to kilka słów o parówkach. Ja szczególnie upodobałam sobie Berlinki i serdecznie je polecam, chociaż ogólnie za parówkami nie przepadam ;)

Rodzaje parówek wydziela się na podstawie wkładu mięsnego, z którego są wykonane.
  • parówki wieprzowe – zawierają ponad 50% surowca wieprzowego;
  • parówki drobiowe –  zawierają ponad 50% surowca drobiowego;
  • parówki mieszane  – zawierają mięso wieprzowe i drobiowe. Surowiec mięsny powinien stanowić ponad 50% składu parówek;
  • parówkowa – jest grubsza niż parówki ( Jej skład jest podobny. Kiełbasy parówkowe nazywa się często serdelkami;
 Ideałem parówek wieprzowych są austriackie parówki wiedeńskie. Zawierają prawie 100% mięsa wieprzowego (koło 50% chudego i koło 50% tłustego).

Co siedzi w parówce :D?
Czasem słyszy się z czego to nie produkuje się parówek, jak to mówią "z tego co przejdzie przez maszynkę do mielenia". A co tam wg. ludzi moze trafić? Wszystko... niesprzedane wcześniej parówki, szczury, krowie ogony, oczy, papier toaletowy. Te sensacyjne informacje nie są prawdziwe. Jeden z powtarzanych powszechnie mitów głosi, że do parówek dodaje się tekturę i papier toaletowy. To bzdura. Kilogram papieru jest droższy niż kilogram parówek, więc to nie miało by najmniejszego sensu. ;)
A więc z czego powinna składać się "prawdziwa" parówka? z wkładu mięsnego (powyzej 50%), tłuszczu i wody. Im wyzsza zawarość wkładu mięsnego tym parówka lepszej jakości.









Istnieją jeszcze parówki z dodatkami, typu ser, papryka, których ja osobiście nienawidzę :)

Ile to kosztuje? ;)
  • Jeśli dla Ciebie cena parówek ma znaczenie, kup wyrób, którego kilogram kosztuje 10-15 złotych. Parówki, które kosztują mniej niż 10 zł za kilogram nie są polecane.Istotne jest zwrócenie uwagi na skład. Wybieraj parówki, które nie składają się wyłącznie ze skórek, emulsji i wody.
  • Jeśli cena nie ma dla Ciebie znaczenia, wybierz wyroby bez polepszaczy. Takie parówki, w zależności od producenta, kosztują od 20 do 50 zł za kilogram. Parówki bez polepszaczy są produkowane wyłącznie przez niewielkie, rodzinne zakłady mięsne.




A Wy jakie lubicie parówki :D?
 

niedziela, 18 grudnia 2011

Amerykańskie naleśniki

Dziś przepis na amerykańskie naleśniki - czyli tzw. pancakesy. :)
Naleśniki te są bardzo proste i dość szybkie w przygotowaniu ;)
Przepis podaje na 7-8 naleśników ;)


Składniki:
200 g maślanki
3/4 szklanki mąki
1 jajo
0,5 płaska łyżeczka proszku do pieczenia 

3/4 łyżeczki sody
1 łyżka cukru
1 łyżki stopionego masła
szczypta soli


Przygotowanie: 
Mąkę przesiewamy przez sitko do miski, mieszamy z proszkiem do pieczenia, sodą, cukrem i solą. W drugiej misce rozbełtujemy jajo z masłem ( masło topiłam w mikrofali), dodajemy maślankę i mieszamy. Przelewamy do naczynia z mąką i miksujemy, aż masa będzie gładka i jednolita. Odstawiamy ciasto na  30 minut, aż napęcznieje i składniki dobrze się ze sobą scalą. Smażymy na patelni teflonowej, jeśli patelnia jest nie teflonowa to dodajemy do smażenia troszkę masła ;) Na jeden naleśnik dajemy 3 łyżki ciasta. Można dać więcej aby naleśnik był grubszy. Pieczemy na małym ogniu, rumieniąc obie strony naleśnika.

Układamy w "wieżę" z dowolnej ilości naleśników ;) Im więcej tym efektowniej :) Jeśli chcemy aby naleśniki były kolorowe dodajemy barwników spożywczych. Tradycyjnie podajemy je ze syropem klonowym. Jednak tu już istnieje pełna dowolność. Ja podałam z dżemem truskawkowym i mandarynkami :)) Jeśli się postaramy znajdziemy specjalne patelnie do tych właśnie naleśników.. Mają  one rożne wzory lub osobne okienka na każdy naleśniki :))






niedziela, 18 września 2011

Pomidorro

Dziś notka o pomidorach :) Mianowicie pomidorki faszerowane kukurydzą :))
Składniki :
- 11 pomidorów
- 2 puszki kukurydzy
- łyżeczka masła
- oregano
- pieprz i sól

Przygotowanie

1. Pomidory myjemy, odcinamy im "czapeczki i wydrążamy miąższ do miseczki. Wnętrze wydrążonych pomidorów solimy, pieprzymy i posypujemy oregano.
2. Rozgrzewamy patelnie, dodajemy łyżeczkę masła i wsypujemy na nią odsączoną kukurydzę. Smażymy 5-10 minut co jakiś czas mieszając. Po tym czasie dodajemy na patelnie miąższ z pomidorów i smażymy aż do odparowania soku z pomidorów również co jakiś czas mieszając.
3. Gdy "farsz" już będzie gotowy nadziewamy nim wcześniej wydrążone pomidory. Posypujemy po wierzchu oregano. :)
4. Tak oto przygotowane pomidorki wstawiamy na 15 minut do kombiwaru ( można użyć piekarnika) :) i gotowe! Dobrze smakuje w połączeniu z kurczakiem. Wg. upodobań można przyozdobić " czapeczką" wcześniej odciętą, ja ją jednak wyrzucam!

SMACZNEGO !

niedziela, 11 września 2011

Soczek ;)

Witam :) Dziś chciałam Was zaprosić na soczek ;) Zdrowy, ma wiele witaminek, najlepszy zaraz po zrobieniu ;) Czyli coś dla posiadaczy sokowirówek.


Świeży sok marchewkowo-...
Co będzie nam potrzebne?
- 5 marchewek
- 2 jabłka
- cytryna
- pół korzenia selera ;)
Przyrządzanie to nic trudnego. Wszystko dokładnie myjemy, cytryn, seler i marchewki obieramy, kroimy na kawałki takie żeby weszły do sokowirówki. Ja jabłek  nie obieram kroje je w ćwiartki i wykrawam gniazda nasienne. Ogólnie polecam spożyć sok zaraz po zrobieniu. Potem może zgorzknieć. Żeby był zimy wcześniej chłodzę warzywa i owoce w lodówce :)

 NA ZDROWIE :D !

W naszym soku znajdziemy wiele witaminek :)
 Marchewka z witamin najwięcej zawiera karotenu czyli prowitaminy A  która korzystnie wpływa na wzrok, wzmacnia odporność naszego organizmu i korzystnie wpływającego na stan i koloryt naszej skóry. Przyswajalność karotenu w świeżo wyciśniętym soku wynosi prawie 100%. Musimy jednak uważać gdyż za częste picie soku z marchewki może spowodować że nasza skóra zwłaszcza na dłoniach i powiekach stanie się pomarańczowo-żótła.Korzeń marchwi jest pełen przeciwutleniaczy, które zapobiegają starzeniu się naszego organizmu. Najważniejsze procesy odnawiania zachodzą w błonie śluzowej jelit, gdzie roślinny beta - karoten przetwarza sie w niezbędny dla człowieka retinol. Zawiera także witaminę E, B1, B2, B3, B6, kwas foliowy, witaminę C, a ponadto inozytol, kwas jabłkowy oraz pektyny.

Apium graveolens :D (ah to warzywnictwo) czyli nasz selerek. Kiedyś znienawidzone warzywo, dziś zjadane ze smakiem.   Seler posiada wiele pierwiastków mineralnym, których skład ułatwia organizmowi ich przyswajanie. Seler ma najwięcej fosforu wśród warzyw korzeniowych, a także sporo innych składników mineralnych, takich jak wapń, potas i cynk, a dodatkowo nieco magnezu i żelaza.W  selerze  znajdują się  fantastyczne substancje czynne odpowiedzialne za zdrowotne właściwości warzywa, czyli flawonoidy, furanokumaryny. Flawonoidy są związkami roślinnymi, które mają silne działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne (antyutleniające), uszczelniające na naczynia krwionośne, rozkurczające i moczopędne. Również furanokumaryny wykazują działanie moczopędne i rozkurczające mięśnie gładkie. Dzięki tym dwóm substancjom seler jest niczym skład apteczny zamknięty w guzowatej bulwie.
Seler sprawdza się w dietach odchudzających gdyż jest to warzywo nisko kaloryczne, na dodatek wspomaga przemianę materii. Działa antydepresyjnie, antystresowo, przeciwbólowo, oczyszcza organizm ze szkodliwych toksyn. Obniża ciśnienie, polepsza prace serca, chroni przed nowotworami. Właściwie chyba to warzywo cud :D gdyż jest dobry na wszystko. Kiedyś też w pewnej gazecie przeczytałam że w połączeniu z sokiem z buraka działa antycellulitowo :D

Cytrynka jak każdy wie dobra jest przy przeziębieniu. Polepsza też przemianę materii. Ja ją dodaje przede wszystkim ze względu na smak :) Uwielbiam kwaśność cytryny :) Tak w ogóle w któryś dzień zrobię zupę cytrynową i podzielę się z wami przepisem :D ja ją uwielbiam :D

Sok z cytryny jest dobry na przeziębienia, grypy, infekcje klatki piersiowej. Sok cytrynowy działa również jako środek odżywczy i wspomagający wątrobę oraz trzustkę, poprawia apetyt oraz pomaga w łagodzeniu kwasowości żołądkowej, wrzodów, artretyzmu, skazy moczanowej oraz reumatyzmu.

Jabłka.
Jabłka odgrywają dietetyczną rolę w żywieniu. Witaminy chronią przed zbyt wczesnym starzeniem się, regulują wszystkie procesy życiowe, pomagają w walce z infekcjami. Należy pamiętać, że organizm ludzki nie potrafi gromadzić większych ilości witamin i dlatego zaleca się systematyczne ich przyjmowanie.
Kwasy organiczne działają odkwaszająco na organizm, co jest szczególnie ważne, gdy spożywa się dużo mięsa, tłuszczu, jaj i chleb przygotowywany na zakwasie.Błonnik wpływa korzystnie na perystaltykę jelit i obniża poziom cholesterolu we krwi, podobne działanie mają pektyny, które wiążą w układzie pokarmowym szkodliwe związki. Większość odmian jabłek zawiera 0,9% pektyn w suchej masie.Cukry i składniki mineralne występują w formach łatwo przyswajalnych przez organizm. Potas zwiększa napięcie mięśni, w tym mięśnia sercowego; wapń jest niezbędny do budowy kości i zębów; magnez ma działanie anty zawałowe; krzem jest niezbędny dla prawidłowego wyglądu włosów i paznokci; żelazo, jako składnik hemoglobiny wpływa na dotlenienie organizmu; inne składniki, jak siarka, miedź, cynk, nawet w śladowych ilościach są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

poniedziałek, 5 września 2011

Pora na pora ;)

Witam wszystkich odwiedzających mojego bloga! Mam nadzieje, że będziecie tu wpadać częściej. Przepraszam z góry za jakość zdjęć, ale po pierwsze nie jestem specjalistką w fotografowaniu żywności a po drugie nie posiadam dobrego sprzętu. Mimo to będzie mi miło jeśli zostaniecie ze mną na dłużej ;)


Pierwsza notka będzie porowa :) Chciałam Wam polecić pyszną surówkę z pora. Surówka jest prosta w przyrządzeniu i bardzo smaczna. Ja podaje ją zazwyczaj do obiadu, jednak można zjeść ją solo :) Na zdjęciu podana jest z frytkami i kurczakiem. Zarówno frytki jak i kurczak zostały usmażone bez dodatku tłuszczu. Udko z kurczaka zostało odpowiednio przyprawione i upieczony w kombiwarze razem z frytkami.

Surówka z pora
Składniki:
- 1 por
- 1 marchewka
- puszka(400g) kukurydzy konserwowej ( ja dodaję niecałą puszkę ok 300g)
- 1 jabłko
- 1 świeży niewielki ogórek
- natka zielonej pietruszki
- kilka kropel soku z cytryny
- pół małego (180g) jogurtu naturalnego (Ja polecam jogurt firmy Danone)
- 2 łyżki majonezu light (Polecam firmy Hellmann's)
- szczypta  soli i pieprzu

Przygotowanie:   Wszystkie warzywa przed obieraniem i krojeniem dokładnie myjemy. Odcinamy odstające liście z pora nie będą nam potrzebne. Kroimy go na cztery części wzdłuż a potem na cieniutkie plasterki, wrzucamy do miski, dodajemy szczyptę soli, lekko gnieciemy i przykrywamy kuchenną ściereczką na około 15 minut ( czynność tę wykonujemy po to, aby złagodzić jego ostry smak). W tym czasie obieramy jabłko i marchewkę. Jabuszko kroimy na małe kosteczki a marchew ścieramy na tarce. Pokrojone jabłko z marchewką skrapiamy sokiem z cytryny. Obieramy ogórka i kroimy go na również na  4 części wzdłuż a potem na plasterki. Siekamy pietruszkę. Wszystkie warzywa wrzucamy do pora i mieszamy razem. Następnie dodajemy 2 łyżki majonezu i pół małego jogurtu naturalnego. Doprawiamy pieprzem i mieszamy. Surówkę najlepiej zjeść od razu po przyrządzeniu, ponieważ wtedy ma najwięcej witamin i najlepszy smak. Smacznego! :)


Kalorie :) : Dwie łyżki majonezu hellmann's light: ok. 70 kcal, pół jogurtu naturalnego: 50 kcal,  por: 60 kcal, marchewka: 27 kcal , jabłko: 30 kcal,  ogórek: 7 kcal, 300g kukurydzy: 210kcal, Nie wliczam kalorii z soku z cytryny i pietruszki gdyż uważam to za bezsensowne ;) Łączna wartość kaloryczna: 454 kcal. Surówki wychodzi duża micha, wg. mnie w sam raz dla 4 osób. Czyli porcja mojej surówki to : 113,5 kcal