czwartek, 21 sierpnia 2014

Kurczak curry z ananasem i kukurdzą. Kurmanuel curry :)

Dziś chciałam zaproponować coś z kuchni indyjskiej. Nazwa curry - oznacza dokładnie sos, chociaż u nas kojarzy się głównie z gotową mieszanką przypraw. To danie zaskoczyło mnie dobrym smakiem i swoją prostotą. Polecam każdemu ! :)



Potrzebne będą:
  • 3 piersi z kurczaka
  • 6 plastrów ananasa z puszki
  • 200 ml soku z ananasa (sok z puszki)
  • 1 średnia cebula
  • mała puszka kukurydzy
  • mała śmietana 18% (180g)
  • 5 łyżeczek curry w proszku
  • 2 łyżeczki świeżego startego imbiru
  • 1 łyżka miodu (u mnie eukaliptusowy)
  • 1 ząbek czosnku
  • sól, pieprz
  • 3 łyżki oliwy z oliwek

Sposób przygotowania:

Piersi z kurczaka myjemy i osuszamy. Kroimy na równej wielkości paski. Kurczaka przekładamy do miski, posypujemy 3 łyżeczkami przyprawy curry tak, aby pokryła ona dokładnie każdy kawałeczek mięsa. Odstawiamy w chłodne miejsce na co najmniej 30 minut.

Na patelni rozgrzewamy oliwę, podsmażamy na niej pokrojoną w kostkę cebulę. Gdy zacznie się szklić, dodajemy mięso i smażymy, aż się zarumieni. Następnie dodajemy kukurydzę i przysmażamy jeszcze przez chwilę. Potem dodajemy imbir, miód, czosnek oraz pokrojonego w kostkę ananasa i sok z ananasa. Wszystko razem smażymy, aż sok częściowo odparuje.

Gdy sos zredukuje się, dodajemy śmietanę, doprawiamy do smaku solą, pieprzem i pozostałą ilością curry. Czekamy aż sos "bulknie". Podajemy z ulubionym ryżem. Można przyozdobić pietruszką.

SMACZNEGO!


czwartek, 5 czerwca 2014

Lekka i prosta rolada z masą truskawkową. Rolada truskawkowa.

Sezon truskawkowy nadszedł :D Myślę że warto z niego korzystać i cieszyć się smakiem pysznych truskaweczek. Makarony i ryże z truskawkami, koktajle, musy, ciasta drożdżowe, placki, truskawki w czekoladzie i ogrom innych rzeczy które można z nich przygotować, brzmi nieźle... jednak ja dziś proponuje Wam lekką i prostą w przygotowaniu (a do tego pyszną) roladę truskawkową.



Składniki na dużą blachę (ok. 25 x 40 cm)
na biszkopt:
  • 6 jajek
  • 6 łyżek cukru
  • 7 łyżek mąki pszennej
  • 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • cukier wanilinowy/ lub kilka kropel ekstraktu
na masę:
  • 400 ml śmietany 30%
  • 1 galaretka trukawkowa (+200ml wrzącej wody)
  • szklanka truskawek
  • 2 łyżki cukru pudru
inne: kilka zmiksowanych truskawek z cukrem (mus) + świeże truskawki - dekoracja

Sposób przygotowania:

biszkopt:
  1. Białka ubijamy mikserem na sztywną pianę. Dodajemy porcjami - po łyżce cukier (w tym także wanilinowy) nadal miksując. 
  2. Dodajemy po jednym żółtku ciągle miksując na małych obrotach.
  3. Już nie korzystamy z miksera :)! 
  4. Mąkę łączymy z proszkiem do pieczenia i dodajemy do wcześniej ubitego "biszkoptu" po łyżce, BARDZO lekko mieszając tak żeby biszkopt nie opadł.
  5. Przelewamy go do dużej blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w 170st C przez ok 20 min. (Sprawdzamy wykałaczką czy biszkopt jest już gotowy.
  6. Wyjmujemy biszkopt na ściereczkę oprószoną cukrem pudrem i zawijamy go wzdłuż. Zawinięty w ściereczce biszkopt zostawiamy aż do przestudzenia.
masa:
  1. Śmietanę ubijamy na sztywno z dwiema łyżkami cukru pudru. 
  2. Dodajemy zmiksowane truskawki i mieszamy.
  3. Przygotowujemy galaretkę w 200ml wody.
  4. Gdy galaretka przestygnie dodajemy jej do masy. Może być tak że będzie ona rzadka! Bez obaw wstawcie ją do lodówki to zgęstnieje.

Przestygnięty biszkopt rozkładamy, smarujemy zgęstniałą masą i zwijamy ponownie. Wstawiamy do lodówki, aby masa jeszcze trochę zgęstniała. Roladę posypujemy cukrem pudrem. Na talerzu możemy przyozdobić musem truskawkowym i świeżymi truskawkami :) Jest to moja propozycja podania a Wam zostawiam dowolność w jejwykonaniu ;)

SMACZNEGO !



sobota, 17 maja 2014

Proste, pyszne, duże ciasto z rabarbarem. Placek z rabarbarem.

Uwielbiam rabarbar, jeśli ty też koniecznie wypróbuj przepis na moje ulubione ciasto z rabarbarem. Robi się je szybko i wychodzi cała duża blacha.




Składniki:
  • 4 jaja
  • szklanka cukru
  • 3/4 szklanki śmietany 12% lub 18%
  • 3/4 oleju
  • 3 szklanki mąki pszennej (opcjonalnie 2,5 szklanki mąki pszennej + 0,5 szklanki mąki kukurydzianej)
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 0,5 kg lub więcej rabarbaru (można robić też z innymi owocami)
  • cukier wanilinowy
  • cukier puder do posypania
Spsób przygotowania: 

1. Białka ubijamy mikserem na sztywną pianę. Dodajemy porcjami cukier nadal miksując.
2. Dodajemy po jednym żółtku ciągle miksując na małych obrotach.
3. Dodajemy pomału śmietanę, a następnie małym strumieniem wlewamy olej (ciągle miksujemy).
4. Do powstałej "masy" dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Miksujemy na małych obrotach do połączenia się składników.
5. Ciasto przekładamy do formy (ok. 25 x 40 cm) wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Wyrównujemy jego powierzchnię i układamy kawałki (ok.3cm) oczyszczonego rabarbaru (umytego i obranego z zewnętrznych włókien).
6. Tak przygotowane ciasto posypujemy jednym opakowaniem (ok.15g) cukru wanilinowego.
7. Pieczemy ok. 50 minut w temperaturze 180st C. Sprawdzając ciasto metodą "suchego patyczka".
8. Gotowe ciasto trzymamy przez 10 minut w wyłączonym, uchylonym piekarniku. Potem wyjmujemy i pozostawiamy do ostudzenia.

Mi najbardziej smakuje jeszcze lekko ciepłe ciasto bądź na drugi dzień. :)

Oczywiście zamiast rabarbaru możemy użyć dowolnego innego owocu :)

Mniam ! Mniam !






Rabarbalove Piknik majowy

czwartek, 17 kwietnia 2014

Wielkanocne kulinarne inspiracje

Dziś chciałam Wam zaprezentować kilka pomysłów i inspiracji wielkanocnych. Internet aż kipi od świeżych wpisów z mazurkami, babkami, żurkami i śledzikami, u mnie stety/niestety tego nie będzie. :) Chętnie jednak dowiem się co wy jadacie w te święta, wprowadziłabym coś czego u mnie nie ma :)

Proszę więc Was ładnie o wpisy z Waszymi ulubionymi, a może zaskakującymi wielkanocnymi daniami.






 










niedziela, 13 kwietnia 2014

Pesto z liści rzodkiewki

Piękna wiosenna pogoda sprzyja zdrowemu, pysznemu jedzonku, dlatego dziś proponuje Wam pyszne i wartościowe pesto.

Rzodkiewka to najbardziej zmarnowane warzywo w naszych kuchniach. Moim zdaniem szkoda wyrzucać liście z rzodkiewki. Są one bardzo zdrowe, phi to najwartościowsza część tego warzywka ;) Oprócz dodania ich do sałatki można zrobić pyszne pesto.



Co takiego wartościowego siedzi w liściach rzodkiewki?
  • bogate źródło witaminy C, fosforu, wapnia i żelaza,
  • działanie odtruwające i oczyszczające,
  • zawierają związki antynowotworowe,
  • uprawniają przemianę materii,
  • wspomagają leczenie żółtaczki. 


Składniki które będą nam potrzebne:
  • liście z jednego pęczka rzodkiewki (spora garść)
  • ząbek czosnku
  • spora garść pestek słonecznika, bądź orzeszków ziemnych (myślę że inne ulubione orzeszki też się sprawdzą)
  • sok z 1/3 cytryny
  • właściwą dla siebie ilość oliwy z oliwek ( w moim przypadku 2-3 łyżki )

Jak przygotować pesto:
Umyte i przebrane liście z rzodkiewki wrzucamy do miseczki. Liście nie mogą mieć plam i przebarwień, powinny być dokładnie oczyszczone z ziemi i piasku.
Łuskany słonecznik uprażyć na patelni. Uprażony przerzucić do misteczki.
Dodajemy wyciśnięty przez praskę czosnek, sok z cytryny i oliwę z oliwek.
Wszystko miksujemy i gotowe :)


Z czym podawać:
Ja najbardziej lubię jeść je ze świeżym, chrupiącym pieczywem posypane orzeszkami. Świetnie sprawdza się do makaronu i naleśników. Można także dokładać do zup, lub jako zielony dodatek do obiadu.

Jak przechowywać pesto:
  • Można je przechowywać w lodowce przez okres ponad 1 tygodnia,  pokryte 1 cm warstwą oliwy.
  • Można je także zamrozić (ale nigdy to z dodatkiem sera) i tak przechowywać kilka miesięcy.





niedziela, 6 kwietnia 2014

Street food festival Łódź 2014 fotorelacja

Dziś chciałabym Wam przedstawić krótką relację z Street Food Festival Łódź 2014. Impreza przy Piotrkowskiej 217. 


















Kto z Was był tam dziś ? Jak wrażenia?

sobota, 15 marca 2014

Murzynek. Najlepszy, lekko wilgotny, mocno czekoladowy :)

Dziś prezentuje przepis na pysznego murzynka. Jest on mocno czekoladowy, lekko wilgotny i przepyszny. Można go przechowywać max. tydzień czasu w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce. 

Należy pamiętać że, aby nie powstał zakalec wszystkie składniki powinny być w temp. pokojowej. Ciasto jest pracochłonne i wymaga bardzo dokładnego ucierania. Jego zalety oprócz smaku to to że pięknie rośnie, jest naprawdę duży i nie opada. Polewa czekoladowa dodaje mu charakteru, więc nie zapomnijcie o niej.



Składniki na ciasto:
  • 2,5 szklanki mąki pszennej
  • troszkę więcej niż 0,5 filiżanki kakao
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 0,5 szklanki mleka
  • 0,5 szklanki jogurtu naturalnego
  • 250 g prawdziwego masła
  • 1,5 szklanki cukru
  • 4 duże jajka
  • 1 cukier waniliowy
  • opcjonalnie można dodać ulubione bakalie

Składniki na polewę:
  • 100 g czekolady gorzkiej lub mlecznej (wg. uznania)
  • 125 ml śmietany 30%
  • 3 łyżki likieru "CHOCOTELLA" (inny taki jak lubicie też może być)
  • 2 łyżki masła

Sposób przygotowania: 
Masło o temperaturze pokojowej ucieramy w misce mikserem na krem. Kiedy masło zrobi się naprawdę puszyste dosypujemy cukier. Pamiętajmy aby cukier dodawać stopniowo, łyżka po łyżce i miksujemy na najwyższych obrotach, aż masa zrobi się jasna i puszysta.

W innej misce roztrzepujemy jajka. Potem dodajemy jogurt i mleko. Mieszamy do dokładnego połączenia składników. 

Do kolejnej miski przesiewamy mąkę przez sitko. Dodajemy sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia i kakao. Mieszamy.
 
Teraz czynność która wymaga od nas poświęcenia największej ilości czasu. Do utartego masła dodajemy łyżka po łyżce na przemian mąkę i jajka. Miksujemy na małych obrotach miksera do momentu, aż masa uzyska gładką konsystencję. Robimy to bardzo dokładnie i nie wsypujemy wszystkiego na raz! :)

Gotowe ciasto przekładamy do prostokątnej formy lub do blaszki z kominem o średnicy około 24cm. Formę wcześniej należy posmarować masłem i lekko oprószyć mąką. Murzyna wstawiamy do rozgrzanego do 170 st C piekarnika. Pieczemy ok. 1 godzinę 10 minut. Po godzinie możemy sprawdzić patyczkiem ciasto. Należy pamiętać że patyczek nie może być kleisty i murzynek będzie gotowy właśnie wtedy gdy patyczek będzie suchy.
Upieczonego murzynka natychmiast wyjmujemy z piekarnika i zostawiamy w formie do ostygnięcia, a potem dekorujemy polewą

Sposób przygotowania polewy:
Do garnka wlewamy śmietankę. Stawiamy na małym gazie i doprowadzamy do wrzenia. 
Dodajemy połamaną na kostki czekoladę. Mieszamy aż do rozpuszczenia się jej, równocześnie nie dopuszczając do wrzenia.
Kiedy masa uzyska jednolitą konsystencję dolewamy 3 łyżki likieru i 2 łyżki masła. Podgrzewamy cały czas mieszając przez ok. 2-3 minuty.
Zdejmujemy z ognia i dekorujemy ciasto.