poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Placek który smakuje każdemu :) Bez pieczenia.

... czyli Trzy Bit po mojemu ;)


Ciasto to jest bardzo proste w przygotowaniu, a jakie dobre!

Potrzebne składniki:
  • 1,5 szklanki mleka 3,2%
  • 1 cukier waniliowy
  • 1 margaryna palma
  • 2 łyżki mąki kartoflanej
  • 2 łyżki mąki tortowej
  • 2 żółtka
  • 1 niepełna szklanka cukru
  • 2 duże opakowanie ciastek - herbatników
  • puszka masy krówkowej
  • 3 śmietany fix
  • 400ml 30% śmietany
  • pół szklanki cukru pudru
  • tabliczka białej czekolady do obsypania

Sposób przygotowania:
Do garnka wlać szklankę mleka, wsypać cukier waniliowy i cukier zwykły, zagotować. Do miski wlać resztę mleka i dać 2 żółtka, 2 łyżki kartoflanej i 2 łyżki zwykłej mąki utrzeć to i ugotować. Ugotowaną masę ostudzoną ucieramy z margaryną. Układamy na blachę herbatniki i smarujemy je krówką, przykrywamy herbatnikami, smarujemy je krówką. Nakładamy na to gotową masę, na nią herbatniki na to krówkę i na krówkę znów herbatniki :). 3 śmietany fix ubijamy ze śmietaną 30% 400ml z pół szklanki cukru pudru. Ubitą śmietanę wykładamy na herbatniki, posypujemy wiórkami czekolady

SMACZNEGO!




Ostatnio często piekę bułeczki na które przepis już zamieszczałam tutaj :) Odświeżam fotki i zostawiam link do przepisu dla przypomnienia



sobota, 30 marca 2013

Zawsze udane bezy, beziki :)


Dziś chciała bym się z Wami podzielić prostym przepisem na idealną bezę!
Idealna czyli bardzo lekko ciągnąca w środku i chrupką na zewnątrz ;)

Potrzebne składniki:
  • 6 białek z jaja kurzego (białka powinny mieć temperaturę pokojową aby dobrze się ubiły)
  • 300g drobnego cukru (zwykły też w zasadzie może być :))
  • 3 łyżeczki skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej
  • 1,5 soku z cytryny
Przygotowanie:
  1. Białka ubijamy na sztywno.
  2. Stopniowo, cały czas ubijając dosypujemy cukier.
  3. Dodajemy sok z cytryny i skrobię, mieszamy.
  4. Formujemy beziki, lub jedną dużą bezę na blaszce do pieczenia wyłożoną papierem do pieczenia i wstawiamy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika. Od razu obniżamy temperaturę do 120-110 stopni i pieczemy przez godzinę.
  5.  Zostawiamy w uchylonym piekarniku przynajmniej do ostygnięcia, a najlepiej całą noc.
Z gotową bezą możemy zrobić wszystko co chcemy, tort bezowy, ciasteczka bezikowe, pokruszyć ją do deseru, zjeść z owocami. Możliwości jest pewnie jeszcze więcej, więc życzę SMACZNEGO!

Inspiracje bezowe:






Z okazji Wielkanocy składam wszystkim odwiedzającym serdeczne życzenia! Przede wszystkim życzę więcej ciepłych, słonecznych, wiosennych dni :)
Ps. Pozdrawiam Cię Sabinko i dziękuje za zdjęcie kurek :D

wtorek, 26 lutego 2013

Rogaliki z marmoladą

Rogaliki pysznie smakują wyjęte prosto z pieca, jak i na drugi dzień gdy troszkę zmiękną. Są proste w wykonaniu i każdemu przypadają do gustu. Jest to też smak mojego dzieciństwa :)



Składniki:
  • 5 dag drożdży
  • 1/2 kg mąki 
  • 250 g margaryny kasi lub masła
  • 2 jaja
  • 1 szklanka gęstej śmietany 
Nadzienie: marmolada :)
Do posmarowania: mleko z żółtkiem (potrzebne osobne jajko)

Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki razem zagniatamy, gotowe ciasto owijamy czystą ściereczką i wkładamy na 25 minut do zimnej wody. Po wyjęciu z wody trochę jeszcze wyrabiamy i dzielimy na części. Części rozwałkowujemy i kroimy w trójkąty. Przy samym brzegu trójkąta kładziemy kosteczkę marmolady, zawijamy końce, sklejamy, boki lekko skręcamy formując rogalika. W miseczce mieszamy żółtko jaja z odrobiną mleka, smarujemy tym wierzch rogalików. Piec w 180C ok 20 minut, aż rogale nabiorą lekko złotego koloru. Wyjąć na półmisek i obsypać cukrem pudrem.


SMACZNEGO! :)

piątek, 15 lutego 2013

Co zrobić ze "starego" chleba? Grzanki z mleczkiem i jajeczkiem ! ;D

Masz chleb niepierwszej świeżości i nie wiesz co z nim zrobić? 
Szkoda go wyrzucić? 
Zrób grzanki!



Składniki:
  • Chleb pszenny - ok. 8 kromek (weka to także dobry wybór)
  • 2 jajka
  • mleko - ilość wg uznania ja daję nieco  mniej niż pół szklanki :) 
  • jarzynka lub sól, pieprz, opcjonalnie przyprawa do grzanek 
  • masełko (do smażenia)
  • keczup, sos czosnkowy lub inny sosik wg uznania do posmarowania
Przygotowanie:
Jajka rozbijamy do miseczki, dodajemy mleko i przyprawy. Wszystko rozbełtujemy widelcem do uzyskania w miarę jednolitej konsystencji. Kromki chleba lekko zamaczamy z obu stron tak aby cała kromka była pokryta. Nie można przesadzić z namaczaniem bo będą zbyt mokre, a w efekcie znacznie gorsze w smaku. Smażymy na maśle na patelni. Rumienimy z dwóch stron. Podajemy ciepłe - prosto z patelni, posmarowane ulubionym sosem.









środa, 13 lutego 2013

Kwaśnica po żywiecku, niskokaloryczna. ;)

Kwaśnica jest dość popularnym daniem we wszystkich polskich kuchniach regionalnych. W każdym rejonie przygotowuje się ją inaczej, jednak zawsze jest smaczna pożywna i gęsta :)

Dziś przedstawie Wam przepis na moją ulubioną KWAŚNICE PO ŻYWIECKU. Jej dodatkowym plusem jest niska kaloryczność 100g to tylko ok.20 kcal.


Składniki:
  • 75 dag kapusty kwaszonej
  • 80 dag schabu z kością
  • 25 dag włoszczyzny
  • 2 cebule
  • 1 dag suszonych grzybów
  • ząbek czosnku
  • sól 
  • pieprz

Przygotowanie:
Schab, obraną włoszczyznę oraz grzyby zalać 6 szklankami wody i gotować na małym ogniu pod przykryciem. Gdy mięso będzie miękkie, wyjąć je z garnka i oddzielić od kości. Kapustę i pokrojoną w kostkę cebulę udusić osobno w niewielkiej ilości wody. Ugotowane grzyby pokroić w paski. Podzielony na porcje schab oraz pozostałe składniki włożyć do odcedzonego wywaru, doprawić czosnkiem roztartym z solą i pieprzem, zagotować. Podawać z ziemniakami.



Smacznego !! :)

sobota, 1 grudnia 2012

Pyszna, gęsta, gorąca czekolada

... czyli coś idealnego na zimowe wieczory. Pyszna na gorąco, ale równie pyszna po ostudzeniu. Ja podałam z kaki. Kaki obrałam ze skórki, pokroiłam w plasterki i skropiłam sokiem z cytryny dla przełamania słodyczy czekolady.



Przepis podaje na 4 mniejsze porcje czekolady, lub dwie bardzo duże dla prawdziwych łasuchów. :)

Składniki:
250 ml mleka 3,2%
250 ml śmietanki 30%
100g czekolady mlecznej
100g czekolady gorzkiej
(polecam czekolady z firmy Wedel)

Przygotowanie:
1. Mleko podgrzewamy, nie dopuszczamy go do wrzenia ( musimy pamiętać aby w ogóle nie doprowadzać go do wrzenia na każdym stopniu przygotowywania ).
2. Do lekko podgrzanego mleka wrzucamy połamaną na małe kawałki czekolady. Rozpuszczamy ją na małym ogniu mieszając cały czas.
3. Do rozpuszczonej czekolady w mleku dodajemy stopniowo śmietankę, cały czas mieszając, aż do uzyskania gładkiej kremowej konsystencji.
4. Zdejmujemy czekoladę z ognia, mieszamy czekamy jakieś 4 minuty, aż przestygnie i ponownie podgrzewamy ( tym razem już krócej) ciągle mieszając.
5. Czekoladę rozlewamy do naczynia w którym chcemy ją podać. Podajemy jak najbardziej gorącą.

SMACZNEGO !



piątek, 21 września 2012

Placki z kalafiora z curry- Smak łowi Makłowicz ;)

Dziś chciała bym się podzielić z Wami przepisem na pyszne placuszki z kalafiora. Przepis znalazłam na półce z ulotkami w TESCO, było też wiele innych przepisów Pana Makłowicza, ale dziś chciałam napisać post właśnie o placuszkach z kalafiora.



Czas przygotowania : 1,5 godz
Wartość energetyczna: 326 kcal/ porcję
Wykonanie łatwe

Placki z kalafiora z curry (kuchnia hinduska)
Składniki:
1 kalafior
2 jajka
4 łyżki mąki
1 pęczek natki kolendry ( ja dawałam suche kuleczki)
1 pęczek natki pietruszki
1 łyżka łagodnej przyprawy curry w proszku
1 łyżeczka kurkumy w proszku
szczypta chili w proszku
olej słonecznikowy do smażenia
sól

(Moja mama za drugim razem zrobiła te placuszki bardziej po polsku i zamiast wszystkich wymyślnych przypraw dała koperek, sól i pieprz. Jeżeli ktoś nie lubi tych przypraw to proponuje dać takie które lubicie)

Przygotowanie:
1. Kalafior gotujemy do miękkości w osolonym wrzątku, kroimy na małe kawałki. Przekładamy do miski.
2. Dodajemy mąke, jajka, posiekaną pietruszkę i kolendrę, curry, szczyptę chilli oraz kurkumę. Mieszamy dokładnie, dodając tyle wody, by powstało gęste ciasto, solimy je do smaku.


* Składniki na sos wg. Makłowicza: 500 ml naturalnego jogurtu, 1 pęczek mięty, świeżo wyciśnięty sok z 1/2 cytryny, sól
3. Przygotowujemy sos, mieszając jogurt z posiekaną miętą i sokiem z cytryny, soląc go do smaku.

* Składniki na sos wg. mnie :) : jeden mały jogurt naturalny, 2 łyżki majonezy hellmann's light, sok z cytryny, koperek , sól, pieprz, ewentualnie oregano
3. Przygotowujemy sos, mieszając jogurt z majonezem, dodając posiekany koperek, sok z cytryny do smaku(*ilosc wg uznania) i doprawiając do smaku.

4. Na patelni rozgrzewamy tyle oleju słonecznikowego, by placki były w nim zanurzone do połowy. Na gorący olej kładziemy łyżką placki. Smażymy z obu stron na rumianuo.
5. Po zdjęciu z patelni odsączamy na papierowym ręczniku. Podajemy z sosem jogurtowo  miętowym.

SMACZNEGO ! :)



czwartek, 30 sierpnia 2012

Testuj przepis (1) sałatka chińska + placki tortilla z mielonym kurczakiem


AROMATYCZNA SAŁATKA
Przepis na sałatkę pochodzi z opakowania sosu chińskiego :)

Składniki:
2 łyżki słodko-pikantnego sosu chili TaoTao
150g makaronu chińskiego TaoTao
150g świeżych ogórków (2 mniejsze)
30g (2/5) słodkiej papryki
30g cukru
1/2 cytryny
garść szczypiorku

Sposób przygotowania:
1. Ugotować makaron chiński według przepisu na opakowaniu, a następnie pokroić na drobne kawałki.
2. Dodać drobno pokrojony ogórek oraz szczyptę soli, wymieszać i odstawić na 10min.
3. Dodać pokrojoną paprykę i szczypior.
4. Wszystko razem wymieszać ze słodko-pikantnym sosem chili TaoTao, sokiem z 1/2 cytryny i cukrem.






PLACKI (pseudo) TORTILLA
Placki tortilla z mięsem. Placki wyszły trochę za twarde nie chciały się zwinąć w "rulonik", ale za to były chrupiące.

Przepis na 4 placki :)

Składniki:
300g mąki pszennej
150ml wody
1 łyżka soli
3 łyżki oleju
Opcjonalnie: słodka papryka, kurkuma

Sposób przygotowania:
1. Mąkę mieszamy z solą (i opcjonalnie z przyprawami)
2. Olej mieszamy z wodą
3. Wyrabiamy ciasto
4. Odstawiamy na 10 minut do lodówki
5. Dzielimy na 4 części
6. Rozkawałkowujemy każdą z nich na stolnicy posypaną mąką i kaszką manna.
7. Smażymy na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju- 2 minuty z każdej strony
8. Zawijamy w nich farsz i zjadamy :)


FARSZ DO TORTILLI Z MIELONEGO KURCZAKA.

Składniki:
2 piersi z kurczaka (lub gotowe mięso mielone drobiowe)
1/2 czerwonej papryki
1 średnia cebula
ząbek czosnku
1 marchewka
sól, pieprz, oregano 
olej do smażenia

Sposób przygotowania:
1. Piersi z kurczaka mielimy maszynką do mięsa
2. Przez maszynkę przepuszczamy także obraną cebule i ząbek czosnku
3. Paprykę kroimy w drobną kosteczkę i dodajmy do zmielonego mięsa
4. Marchewkę obieramy i trzemy na tarce i także dodajemy do zmielonego mięsa.
5. Dodajmy do smaku sól, pieprz i oregano
6. Farsz mieszamy i pieczemy na rozgrzanej patelni z olejem.
7. Gdy farsz jest gotowy, przekładamy go do miski i mieszamy z sosem chińskim ( lub jakimś innym ulubionym np czosnkowym)
8. Farsz kładziemy na placki tortilla zawijamy i gotowe :)



 SMACZNEGO!

PS: Mała ściągawka jak zawijać placki tortilli ;))

 

środa, 22 sierpnia 2012

Jabłka w czekoladzie

Witam :)
Na wakacyjnej wyprawie zajadałam się pysznym jabłkiem w czekoladzie. Zainspirowana jego prostym połączeniem i pysznym smakiem zamieszczam przepis. :)



Składniki:
jabłka
tabliczka gorzkiej lub mlecznej lub białej czekolady ;)
1-3 łyżek mleka - ja dodaje na oko tak żeby konsystencja była odpowiednia
patyczki do lodów
ewentualnie składniki do obsypania


Jak wykonać jabłka :) ?

Jabłka dokładnie myjemy i osuszamy. Najlepsze są twardawe i lekko kwaśne. Do każdego wbijamy patyczek. Roztapiamy czekoladę w kąpieli wodnej z dodatkiem mleka, aż czekolada całkowicie się roztopi i nabierze gęstej gładkiej konsystencji. Jabłka zanurzamy w czekoladzie i obsypujemy dodatkami, albo i nie. Jak wolicie. Oblane czekoladą jabłka odstawiamy na deskę wyłożoną pergaminem aby nie przywarły. Czekamy aż czekolada stwardnieje i możemy się delektować :)

Czego użyć do posypania:
- wiórki kokosowe
- orzechy
- migdały
- kolorowe posypki
- rodzynki
właściwie wszystko co wam przyjdzie do głowy

I jeszcze kilka zdjęć znalezionych w internecie - inspiracje ;))









SMACZNEGO !!!